Szanować to nas, a nie my

 

To będzię wypowiedź subiektywna i na szybko. Pod wpływem wzburzenia. Hojnie zaprawionego smutkiem. Być może się mylę. Jeśli tak to dajcie znać. Chętnie zmienię zdanie.

A rzecz dotyczy nienawiści. Z domieszką prostactwa i okrucieństwa. Płynących prosto z polskiej duszy. (Jeśli dusza istnieje, w dodatku dusza narodowa, ale załóżmy, że mówimy o pewnej tendencji typowej dla polskiej mentalności).

Zaczęło się tak. Umiera polska studentka. Spadła z bulwaru w Sewilli. Potknęła się o murek, robiąc sobie zdjęcie na tle rzeki, tzw. „selfie”.

Śmiech. Idiotka. Kretynka. Nie ma mózgu. Śmiech. Selekcja naturalna. Dać jej nagrodę Darwina. Śmiech. Dobrze jej tak. W locie wysłała, hahaha. Może dobre ujęcie wyszło jak spadała, postawi sobie na trumnie. Lol. Jednej idiotki mniej. A dzióbek zdążyła zrobić? Jak jest tępa to niech ginie. Debile sami się eliminują. Zdążyła udostępnić? Odlotowo!

Buahahahahahaha.

Nie, to nie tajemne myśli psychopaty. To komentarze, które pojawiają się pod artykułem o śmierci tej dziewczyny na fanpage’u tvn24. To nie anonimowe wypowiedzi. Koło każdej widnieje imię i nazwisko życzliwego. Takich wypowiedzi są dziesiątki. I każdą czytają setki osób. Prawdopodobnie także rodzina i przyjaciele zmarłej.

Pośród wyszydzania i obrażania pojawia się też kilka głosów sprzeciwu:

Kąśliwość Waszych komentarzy powala, na pewno nikt z Was nigdy nie zrobił sobie zdjęcia. Nikt też zapewne się nie potknął. To taka straszna głupota chcieć zrobić sobie zdjęcie w pięknym miejscu.

Nikt z was nie wie w jakich okolicznościach skończy… Przykra sprawa że gdzieś jest rodzina która cierpi z powodu utraty bliskiej osoby a stado baranów potrafi tylko dokręcić śrube!

Trudno się czyta Wasze komentarze. To jest ogromna tragedia i naprawdę większość komentarzy jest nie na miejscu, tym bardziej, że nikt z Was nawet nie wie jak miejsce wypadku wygląda. Ten murek jest bardzo niski, sięga mniej więcej niewiele powyżej kolan i wielokrotnie przechodząc tą ulicą zastanawiałam się jak to możliwe, że jest on niezabezpieczony w tak turystycznym miejscu, ale Sevilla rządzi się swoimi prawami… Najszczersze kondolencje dla rodziny.

Może Was to nie dziwi. Może powiecie, że Internet jest pełen tego typu komentarzy. A mnie to dziwi. Mnie to oburza. I wierzę, że można inaczej.

Na bieżąco przeglądam stronę na Facebooku serwisu z wiadomościami „Manchester Evening News”, bardzo popularnego, często piszącego o sensacjach i ciekawostkach. Miasto jest wielkie i często zdarzają się wypadki i inne tragedie. Spójrzcie w jakim tonie była utrzymana większość komentarzy do wiadomości, że 17-latek został zgwałcony w parku.

Mam nadzieję, że szybko złapią tych zwyrodnialców

Biedny chłopiec

Jesteśmy z tobą!

Straszna wiadomość

Trzymam kciuki, żeby ten młody mężczyzna szybko doszedł do siebie

To przerażające, nigdzie nie można być teraz bezpiecznym

Coś okropnego

Tak, oczywiście przy niektórych newsach pojawiają się też nieprzychylne, złośliwe lub głupie komentarze. Ale to jest mniejszość i na każdego „wyszydzacza” przypada kilkadziesiąt osób, które mu powiedzą co o tym myślą.

Dla porównania. Reakcje Polaków na wiadomość, że Brytyjczyk został zgwałcony w toalecie podczas Oktoberfestu:

„miłość” nie patrzy na miejsce, atakuje od tyłu :D

To ci z LPGBT tez gwalca ?????. Nie dowiary. Na tych wystawach na przyczepach, ktore jezdza ulicami miast tego nie widac !!!.

Części rowerowe się nie zrozumiały.

Cholerny Anglik nie wiedział co to tolerancja dla mniejszości seksualnych

Spójrzcie jeszcze na wybrane polskie komentarze do artykułu „Dziś jest dzień targowy. Tak dżihadyści handlują kobietami”, także na Facebooku serwisu tvn24:

Kupilbym takie 2 jedna do kuchni druga do sprzatania [8 osób lubi to]

nie wyglądają zachęcająco dam 2 banany…

Tanie pewnie :) a kolega zamawia jeszcze jedna

Oo wezme 3

A Polki zagranicą i tak dają im d**y i wychodzą za nich za mąż…  smutne ale prawdziwe…niestety…

To są właśnie typowe tępe i glupie nacje w turbanach…ich rozwój umysłowy zatrzymał się jakieś 500..600 lat wstecz…potrafią tylko drzec mordy,latać z kalachami i paść kozy..

A tutaj proponowane rozwiązania problemu:

Ta dzicz może zalać cywilizowany świat, więc trzeba ją wyrżnąć w pień, innej metody nie ma.

Zrzucic tam atomowke i po problemie.

Wybić skur…li i zdelegalizować wszystkie religie

wybić tych islamistów co do jednego

Jedna osoba pyta „Ale jak im można pomóc?!” [zero odpowiedzi, zero lajków].

Podziwiam wszystkie osoby, które próbują dyskutować z tą prymitywną mową nienawiści.

Czasami mam wrażenie, że zachowujemy się jak dzieci, które zachłysnęły się wolnością słowa i wykrzykują wulgaryzmy i wszystko najgorsze, co im przyjdzie do głowy. W dodatku wylewa się z nas nienawiść, szowinizm, frustracja, poczucie niższości, gniew.

Jeśli w końcu nie nauczymy się empatii, jako jednostki i jako społeczności, to będziemy nadal gnić w swoim jadzie, próbując pluć nim na wszystko i wszystkich wkoło.

 

Podziel się słowem lub dwoma

komentarzy

Jedno przemyślenie nt. „Szanować to nas, a nie my

Dodaj komentarz