Sąsiedzi

Tamtego ranka, kiedy szła na uniwersytet nie myślała pewnie, że skończy się to skreśleniem z listy studentów. Jednak nawet gdyby wiedziała, nic by to nie zmieniło. Może właśnie w tamtej chwili, kiedy zajmowała miejsce w ławce na Uniwersytecie Warszawskim, poczuła, że złe drobiazgi zaczęły kumulować się w zło i że to czas, żeby powiedzieć nie.

Irena Sendler wraz z innymi katolickimi studentami usiadła w ławkach wyznaczonych dla Żydów, protestując tym samym przeciwko rasistowskiemu zarządzeniu o tzw. gettcie ławkowym. Nie mieściło jej się w głowie, że może pozwolić na to, żeby jej sąsiedzi, przyjaciele, znajomi nagle stali się obywatelami drugiej kategorii.

Kilka lat później, kiedy wchodziła na teren getta warszawskiego zakładała opaskę z gwiazdą Davida. Nie tylko po to, żeby nie zwracać na siebie uwagi. Jako członkini Żegoty wyprowadziła z getta 2500 żydowskich dzieci. Dwa tysiące pięćset. Dzieci ukryto w rodzinach mieszkających po aryjskiej stronie, w sierocińcach i klasztorach katolickich.

Irena została aresztowana przez Gestapo i torturowana w więzieniu przy alei Szucha. Przed zasądzoną jej karą śmierci uratowała ją łapówka wpłacona przez członków Żegoty. Walczyła w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie była prześladowana przez komunistyczne władze.

Ale Irena nie była samotną bohaterką. Tylko dzięki całej siatce ludzi udało jej się uratować dzieci z sąsiedztwa od głodu, prześladowań i niemal pewnej śmierci. Dzięki zwykłym ludziom, którzy je nakarmili i ukryli, ryzykując własnym życiem i życiem swoich rodzin. Dzięki zakonnicom, które nie sprawdzały kształtów ich nosów i nie pytały czy znają pacierz. Dzięki wszystkim tym, którzy nie mogli pogodzić się z tym, że na ich ziemi, pod ich nosem rozgrywa się jedna z największych zbrodni ludzkości.

Irena Sendler zmarła w 2008 roku w Warszawie. Dzisiaj mija 116 lat od jej urodzin.  Warto o niej pamiętać.

Podziel się słowem lub dwoma

komentarzy