Manchester – zacznijmy od początku

Od początku czyli od słowa.

Manchester. Man. Chester.

Drugiej części możemy być pewni. Pochodzi od staroangielskiego ceaster, oznaczającego miasto/miejscowość. To zaś wywodzi się od łacińskiego castra czyli obóz/fort. Podbijając Brytanię w I wieku p.n.e. Rzymianie założyli fort na terytorium zajmowanym przez celtyckie plemię Brygantów. Rdzenni mieszkańcy nazywali swoją osadę Mamucio.

Tutaj zaczynają się wątpliwości. Przypuszczalnie nazwa ta opisać miała miejsce jako wzgórze w kształcie piersi od celtyckiego słowa mamm – pierś.

Inna teoria mówi, że źródłosłowia należy doszukiwać się w brytońskim mamma – matka, które oznaczać miało przepływającą tamtędy rzekę-matkę Medlock. Niewkluczone także, że wywodzi się od słowa mam, które po irlandzku oznacza kobiecą pierść, a po walijsku matkę.

Rzymianie zastawszy tę nazwę zlatynizowali ją do formy Mamucium, która około XI wieku przekształciła się w Mameceastre. Zapis nazwy ewoluował, aż w XVI wieku osiągnął formę Manchestere, najbliższą nazwie współczesnej.

Często zdziwienie budzi fakt, że mieszkańców Manchesteru określa się mianem Mancunians. Kto pamięta o rzymskim forcie Mamucium nie będzie zaskoczony.

Podziel się słowem lub dwoma

komentarzy

Dodaj komentarz